You are currently viewing Wszystko co musisz wiedzieć o stylach pływackich jako początkujący pływak

Wszystko co musisz wiedzieć o stylach pływackich jako początkujący pływak

Przyjście na basen jest dla naszych kursantów przyjemnym rytuałem. Za sprawą wyuczonych automatyzmów doskonale radzą sobie z pakowaniem sprzętu oraz wykonaniem wszystkich innych niezbędnych czynności. Jeżeli przychodzicie do nas po raz pierwszy to chcielibyśmy opowiedzieć Wam o podstawowych zasadach panujących u nas na obiekcie i o tym jak skutecznie przygotować się na pływalnię Nowa Fala. Pływanie, to więcej niż tylko zabawa w wodzie. Dla początkujących pływaków, odkrycie różnych stylów pływackich może być zarówno fascynujące, jak i przytłaczające. Niezależnie od tego, czy stoisz przed pierwszymi krokami na basenie, czy też próbujesz poszerzyć swoje umiejętności, zrozumienie podstawowych technik pływackich jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w tej dziedzinie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej czterem głównym stylom pływackim, ich cechom i technikom, a także podpowiemy, od którego stylu warto rozpocząć swoją przygodę z pływaniem.

Jakie są style pływackie?

Istnieją cztery podstawowe style pływackie: styl dowolny, grzbietowy, klasyczny oraz motylkowy.

Styl dowolny, nazywany również kraulem, jest najpopularniejszym stylem, charakteryzującym się płynnym poruszaniem się na brzuchu, z rotacją w osi kręgosłupa, gdzie pływak naprzemiennym ruchem przenosi ręce kolejno: pod wodą (od wyciągniętej ręki z przodu do biodra) oraz nad wodą (od biodra do wyciągniętej ręki z przodu), zachowując przy tym odpowiedni rytm i technikę. Nogi wykonują energiczne kopnięcia w dół, napędzając pływaka do przodu. To dynamiczny styl, który wymaga skoordynowanych ruchów ramion i nóg oraz umiejętności efektywnego oddychania.

Styl grzbietowy to pływanie na plecach, gdzie pływak unosząc się płasko na powierzchni wody, trzyma głowę w pozycji neutralnej, patrząc w górę. Jednocześnie wykonuje płynne i naprzemienne ruchy rękami unosząc je ponad wodą (zaczynając od wyprostowanej ręki wzdłuż ciała), następnie zanurzając  (ręka jest wprowadzana do wody w pełnym wyproście za głową), by kolejno wykonać ruch pod wodą i zakończyć cykl z dłonią znajdującą się przy udzie. Ważne jest także wykonywanie odpowiednich ruchów nóg – unoszenie ich delikatnie, aczkolwiek dynamicznie w górę, a następnie opuszczanie w dół, pozwoli nam to na uzyskanie odpowiedniego napędu. 

Styl klasyczny zwany również stylem żabką, charakteryzuje się symetrycznymi ruchami ramion i nóg. Pływak wykonuje skoordynowane ruchy, podczas których nogi są rozchylane na boki, a następnie energicznie wypychane w dół, aby zapewnić napęd. Ramiona poruszają się symetrycznie, przyciągając wodę do ciała, co umożliwia utrzymanie stabilności i równowagi oraz pozwala na nabranie powietrza.

Styl motylkowy to jeden z najbardziej zaawansowanych stylów pływackich, charakteryzujący się falującymi ruchami całego ciała. Pływak wykonuje skoordynowane ruchy ramion i nóg, przypominające ruchy delfina podczas pływania. Ręce w początkowej fazie są wyciągnięte przed siebie, a następnie rytmicznie do pracy nóg przemieszczają się pod wodą do bioder, oraz nad wodą do pozycji wyjściowej, napędzając pływaka do przodu.

Od jakiego stylu zacząć naukę pływania?

Początkującym pływakom zazwyczaj zaleca się rozpoczęcie nauki od grzbietu. Jest to najbardziej naturalny sposób poruszania się w wodzie, a jednocześnie najłatwiejszy do opanowania pod względem techniki. Pływanie na plecach pozwala na swobodne oddychanie, co jest kluczowe dla osób początkujących, które jeszcze nie opanowały techniki oddechowej. Ponadto, ucząc się tego stylu, pływak może łatwo zobaczyć i poprawić swoją technikę poprzez obserwację ruchów rąk i nóg.

Innym stylem, którego młodzi pływacy uczą się po opanowaniu podstaw grzbietu jest styl dowolny. Jego trudność, w porównaniu do pływania na plecach polega na nauce poprawnego brania oddechu, gdyż w tym stylu twarz przez większość czasu zanurzona jest w wodzie. Jednakże mimo większych wyzwań styl dowolny umożliwia szybsze i bardziej dynamiczne poruszanie się w wodzie i rozwijanie zaawansowanych umiejętności pływackich.

Jaki styl jest najlepszy dla zdrowia?

Każdy z czterech głównych stylów pływackich przynosi znaczne korzyści dla zdrowia, lecz jeśli chodzi o ogólną kondycję fizyczną, jest najlepszym wyborem. Jego naturalna pozycja, nie obciąża kręgosłupa a dzięki zaangażowaniu mięśni całego ciała, pływanie kraulem sprzyja poprawie wytrzymałości i budowaniu mięśni. Szczególnie wzmacnia i rozwija on barki, ale także nogi i ramiona. Większość dobroczynnych efektów zaobserwujemy jednak pod warunkiem poprawnego wykonywania ćwiczenia i odpowiedniej techniki.

Styl grzbietowy również jest bardzo korzystny, zwłaszcza dla osób z problemami kręgosłupa czy stawów, ponieważ redukuje nacisk na te obszary ciała. Jest on bardzo ceniony przy rehabilitacji. Jednakże, kluczowe jest to, aby wybrać styl, który sprawia największą przyjemność i odpowiada naszym indywidualnym preferencjom oraz możliwościom. Niezależnie od wyboru, regularna praktyka pływania przynosi liczne korzyści zdrowotne, pozwalając cieszyć się radością z aktywności fizycznej i poprawą ogólnego samopoczucia. 

Aby doskonalić technikę, unikać błędów oraz utrwalić poprawne nawyki zapraszamy na zajęcia nauki oraz doskonalenia pływania do Centrum Ruchu Perfecto. Nasza wykwalifikowana kadra od wielu lat zapewnia bezpieczny i efektywny proces kształcenia. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą >>klikając tutaj<<